Powłoka sufitu DPS jest innowacją w stosunku do istniejących systemów sufitów podwieszanych. Jej podstawowym przeznaczeniem jest podobnie jak dotychczasowe rozwiązania: obniżanie wysokich pomieszczeń, maskowanie istniejących instalacji, izolowanie wnętrz przed zalaniem, hałasem oraz ochroni przed utratą ciepła.
Jedną z funkcji sufitów podwieszanych jest zwiększanie możliwości plastycznych i architektonicznych, poprzez wyrównywanie powierzchni stropów, maskowanie powstałych pęknięć, zacieków bądź uszkodzeń mechanicznych.
Sufit taki wykorzystywany jako element dekoracyjny wywołuje niesamowite wrażenia i stwarza nową przestrzeń. Idealnie gładki, wykonany na wymiar pomieszczenia, odporny na odkształcenia sufit, tworzy efekt szklanej idealnie równej tafli w wybranym kolorze. Przy zastosowaniu struktury lustrzanej powłoki, dodatkowo optycznie powiększa wnętrza.
Sufit napinany pozwala szybko i czysto odmienić istniejące wnętrze, podnosząc komfort użytkowania, poprzez łatwość nadania dowolnego kształtu, wytrzymałość i brak konieczności odnawiania i malowania. Każdy z powstających sufitów posiada swój niepowtarzalny rozmiar, kolor, kształt, przez co zamawiana powłoka szyta na konkretny wymiar, jest indywidualna zgodna z zamówieniem.
Powłoka sufitu DPS jest bardzo lekka, tym samym nie obciąża istniejących stropów, nie powoduje też konieczności wzmocnienia konstrukcji dachu lub stropu w przypadku konieczności montażu sufitu. Sufit mocowany jest jedynie do konstrukcji nośnej, którą jest listwa montażowa montowana tylko do ściany. Metr kwadratowy waha się w granicach 0,18 – 0,2 kg /m2. Niska waga powoduje brak możliwości przenoszenia dodatkowych obciążeń przez rozpiętą powłokę, dlatego też montaż dodatkowych elementów typu wentylacja i oświetlenia wymaga mocowania zawiesi niezależnie utrzymujących element.
Powłokę sufitową rozpinamy na listwach mocowanych do ścian. Minimalne obniżenie od stropu wynosi 3,5 cm. Płaszczyzna powłoki przygotowana jest na wymiar do wielkości 50 m2.
System montażowy unimur – pozwala na montaż konstrukcji jedynie do ściany. W wersji łukowej listwa pozwala na dowolne kształtowanie na łukach i krzywiznach ścian. Estetyczne wykończenie pozostawia szczelinę o szerokości 4 mm pomiędzy napiętym sufitem, a krawędzią ściany.
System montażowy uniwersal – pozwala na montaż konstrukcji do sufitu lub ściany dowolnie wg wskazań konstrukcyjnych, oraz tworzyć połączenia separacyjne pozwalające na montaż powierzchni przekraczających 50 m2.
Wykończenie estetyczne pozwala na dodatkowe zastosowanie listwy maskującej w kolorze białym ( jest możliwość malowania na dowolny kolor ), która zaślepia szczelinę pomiędzy sufitem, a ścianą .
Estetyka – stosując rozwiązanie sufitu napinanego w sposób łatwy i szybki można zakryć wszelkie niedoskonałości istniejącego stropu, takie jak pęknięcia tynków, zacieki, szczeliny powstałe na skutek przesunięcia się konstrukcji wielkopłytowych oraz maskowanie podstropowych instalacji – oświetleniowych, wentylacyjnych czy komputerowych.
Kolorystyka i struktura materiału – możliwości kolorystyczne powłok sufitowych są praktycznie nieograniczone jednak z punktu widzenia marketingowego jak i konieczności określenia stałej gamy dostępnych kolorów. Kolorystykę ustanawia się na poziomie 50 różnych barw. Tak przygotowana oferta kolorystyczna zapewnia plastyczne dopasowanie sufitu do charakteru i stylu wnętrz. Zmieniający się stale styl architektury oraz moda sprawia, iż proponowana gama kolorów powinna być modyfikowana.
Dodatkowym zróżnicowaniem efektu plastycznego i architektonicznego jest struktura folii która występuje w trzech postaciach:
matowej – materiał posiada delikatne tłoczenia na strukturze materiału imitujące lekko granulowaną powierzchnię,
satynowej – materiał całkowicie gładki z lekkim połyskiem,
lustrzanej – materiał idealnie gładki imitujący odbicie lustrzane.
Kształt – przez instalację sufitu z folii można uzyskać zarówno powierzchnie płaskie i gładkie, pionowe i poziome do powierzchni podłogi. Montując sufit napinany dostosowanie kształtu jest nieograniczone, zarówno poprzez wykonanie koła owalu lub kształtu łukowego jak i konfiguracje przestrzenne, łamane i wielopoziomowe.
Możliwość dostosowywania dowolnego kształtu projektowanego sufitu polega na tym, iż kształtowanie formy następuje za pomocą systemu listew konstrukcyjnych na które napina się membranę, czyli uformowanie sufitu zależy od kompozycji i zamontowania profili napinających powłokę.
Sterylność – sufit napinany DPS zamontowany w dowolnym pomieszczeniu nie wymaga specjalnej konserwacji, w normalnych warunkach eksploatacji należy go przeczyścić co 5 – 7 lat. Utrzymanie go w idealnym stanie jest łatwe, nie wymaga żadnych specjalnych środków i sposobów czyszczenia. Jego odświeżanie wykonuje się za pomocą wody oraz pospolitych detergentów odtłuszczających, a w szczególnych przypadkach gdzie wymagany jest najwyższy stopień czystości można używać sterylizatora pary wodnej, chloru i trichloru. Mycie powierzchni sufitu na dużych wysokościach lub w miejscach trudno dostępnych odbywa się za pomocą urządzenia typu Karcher.
Nieprzemakalność – folia z której wykonany jest sufit DPS stanowi 100 % barierę wilgotnościową. Sufit ten zabezpiecza w dwojaki sposób :
skutecznie ochrania konstrukcję dachów, od wewnątrz pomieszczenia. Jest to bardzo istotne w przypadku izolacji parowej i przeciwkorozyjnej z którą stykamy się na basenach kąpielowych i halach sportowych,
nie pozwala też na przenikanie wilgoci i wody do zewnątrz i w najwyższy sposób zabezpiecza wystrój wnętrza przed zalaniem i zawilgoceniem. W przypadku izolacji z zewnątrz ciekawą zaletą zastosowania folii jest jej rozciągliwość, która sprawia iż sufit taki jest mało wrażliwy na awarie wodne. Jeśli pomieszczenie w którym zainstalowano sufit napinany zostało zalane, powłoka przyjmuje na siebie strumień wody i magazynuje go na swojej powierzchni. Sytuacja taka przypomina wybrzuszenie, a sufit rozciąga się i obwiesza. W celu naprawy zaistniałej awarii bez konsekwencji dla pomieszczenia należy odpompować zgromadzoną wodę przez otwór oświetleniowy lub wypięcie krawędzi sufitu. Aby powłoka sufitowa znów miała swą poprzednią postać należy ją jedynie podgrzać, a materiał wróci do swego pierwotnego kształtu.
Antyelektrostatyczność – płaszczyzna sufitu w momencie produkcji i konfekcjonowania pokrywana jest mikronową warstwa teflonu, co zapobiega osiadaniu się na jego powierzchni cząsteczek kurzu. Sufit ten posiada jeszcze inną zaletę – nie kondensuje się na jej powierzchni para wodna, przez co jest idealnym rozwiązaniem w łazienkach, basenach i kuchniach. Jego antyelektrostatyczność i higroskopijność pozwalają na zastosowanie w salach komputerowych, w pomieszczeniach w których pracują centrale telefoniczne, w salach operacyjnych i pomieszczeniach zabiegowych.
Akustyka – powłoka sufitu nie obniża walorów akustycznych wnętrza poprzez rezonans fali głosowej lub jej tłumienie, natomiast aby uzyskać podwyższone parametry wyciszenia pomieszczenia należy zastosować materiały pomocnicze
Bariera termiczna – sufit DPS spełnia rolę katalizatora warstw powietrza pomiędzy wnętrzem, a stropem tradycyjnym czy dachem, jednakże dla polepszenia wskaźników izolacji termicznej stosuje się materiał pomocniczy.
Montaż – szybki i nieskomplikowany, nie powoduje zatrzymania aktywności remontowanego pomieszczenia.